همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
کودکان محله دریا چوپان دروغگو را راستگو کردند
تاریخ انتشار : 97/04/10 ساعت 20:25

داستان نویسی و تئاتر کودکان در سرای محله شهرک دریا با استقبال خوبی مواجه شده است.

به گزارش رویداد فرهنگی، برگزاری کلاس های داستان نویسی و تئاتر در سرای محله شهرک دریا واقع در منطقه 21 تهران، با استقبال خوبی روبروست و موجب شکوفایی استعداهای کودکان این محله شده است.

حسین فرهانی؛ نویسنده، شاعر و مدرس داستاننویسی و همچنین کارگردان تئاتر کودک، سال 86 به طور حرفه ای نوشتن را شروع کرده و اولین رمانش را در همان سال به چاپ رساند. وی در سال 88 کتاب شعری با عنوان «باران» منتشر کرد. او در سال 94 کتاب «قاب خاطره» را برای سازمان جهاد دانشگاهی و با موضع مشاهیر نوشت. در همان سال سه کتاب «سرزمین ابرها 1، 2 و 3» را برای رنج سنی الف منتشر کرد. در سال 94 کتاب «بغض» که تلفیقی از داستان کوتاه و شعر بود به چاپ رسانید. فراهانی از سال 95 شروع به تدریس داستان نویسی و تئاتر کرده است.

وی درباره تئاتر گروه کودکی که امسال به روی صحنه می برد توضیح داد: این نمایش در مورد داستان خاطرهانگیز معروف ما یعنی «چوپان دروغگو»ست. در واقع برای نمایش از این داستان الهام گرفتم و آن را با سبک و سیاق که الان موجود است، امروزی کردم. به طوری که شخصیت چوپان مثل گذشته نیست و راستگو شده اما با مسائل و مشکلاتی روبرو می شود که طنز خود را دارد. مهم ترین مبحث در این نمایش، به غیر از صداقت، موضوع نظافت در محیط زیست و مصرف آب است. همچنین این نمایش، یک تئاتر موزیکال است که ترانههای استفاده شده در آن را نیز شخصا کار کردم. تمامی عوامل این نمایش خود کودکانی هستند که در کلاس های من شرکت می کنند.

فراهانی درباره شکل و محتوای داستان نویسی کودکان گفت: آنها، بسته به استعدادشان، در زمینه های مختلفی شروع به نوشتن می کنند. در بین آنها می توان کسانی را دید که تمایل به نوشتن دلنوشته، داستان بلند یا کوتاه دارند اما به طور کلی بیشتر به نوشتن داستان های کوتاه علاقهمند هستند. کودکان امروز نسبت به دهه های قبلی کم حوصله اند و کمتر وقت برای کارهایشان می گذارند و دوست دارند سریع تر به نتیجه برسند.

هانیه بخشی 16 ساله، دارای رتبه دوم داستان نویسی در منطقه 21 است. او گفت: تئاتری که کار کردیم با اهداف صرفه جویی در مصرف آب و حفظ محیط زیست بود. نمایش پیش رو تئاتر «چوپان راستگو»ست که هدف اصلی این نمایش صداقت و نگهداری طبیعت است و چیزهای زیادی برای یاد گرفتن دارد. نمایشنامه این کار را با دوستان به صورت گروهی می نویسیم.

پوریا قاسمی نیت، 7 ساله که در داستان نویسی مقام اول را در مناطق 9 و 21 برای داستان «مداد سبز» کسب کرده است.

دریا کریمی 11 ساله دارای مقام اول در زمینه داستان نویسی در منطقه 21 که داستانش در مجله کودک نیز چاپ شده رسیده است گفت: از کودکی به داستان نویسی علاقه مند بودم. وقتی به کلاس های آقای فرهانی آمدم، با کمک او توانستم داستانم را بنویسم.

کریمی در گروه فرهانی در نمایش جدیدشان به نام «چوپان راستگو» دستیار نمایشنامه نویس است.

 نظرات کاربران

ارسال