فرهنگ و هنر - سینما و تئاتر
رقابت 71 اثر داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن در چهاردهمین جشنواره نهال+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/04/08 ساعت 16:47

چهاردهمین جشنواره نهال با تقدیر از محمدحسین فرج پیشکسوت سینما در حالی افتتاح شد که 71 اثر داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن در این دوره به رقابت می‌پردازند.

به گزارش خبرنگار رویداد فرهنگی، افتتاحیه چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال چهارشنبه هفتم تیرماه در فرهنگسرای اندیشه توسط دانشجویان دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر برگزار شد. این جشنواره هرساله منتخبی از فیلم‌های کوتاه دانشجویان کشور را به نمایش می‌گذارد. در نهال امسال 71 اثر در بخش‌های داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن به رقابت می‌پردازند و 38 عکس نیز در نمایشگاه حضور دارند همچنین در بخش پوسترهای منتخب فقط داوری انجام می‌شود و آثار به نمایش در نمی‌آیند.

 

جشنواره نهال به سن بلوغ رسید

خاتون حیدری فاروقی، دبیر این دوره جشنواره در مراسم افتتاحیه ضمن خوش آمد گویی به حاضران از حامیان مالی، معاونت فرهنگی هنری دانشگاه هنر و خانه سینما تشکر کرد.

در ادامه غلامرضا اکرمی، رئیس دانشگاه هنر از 14 ساله شدن نهال ابراز خرسندی کرد و این جشنواره را فرصتی برای به نمایش گذاشتن خلاقیت و استعداد دانشجویان رشته هنر دانست تا بتوانند در عرصه حرفه‌ای نیز فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه جشنواره نهال دیگر به سن بلوغ رسیده است، توجه بیشتر به محتوا در فیلم‌های دانشجویان را از نکاتی دانست که می‌تواند به مفید بودن جشنواره کمک کند.

در این جشنواره هر سال از یکی از بزرگان سینما تقدیر می‌شود که امسال این بخش به محمد حسین فرج، استاد دانشگاه هنر و از پیشکستوتان سینما در عرصه لابراتوار فیلم تعلق داشت. در این بخش سه تن از دانشجویان قدیمی فرج با بیان خاطراتی از زحمات وی تقدیر کردند.

علی لقمانی، فیلم‌بردار و استاد دانشگاه هنر نیز از فعالیت‌های محمدحسین فرج تشکر و او را مردی شریف توصیف کرد. وی گفت: وقتی که نهالی نبود و تعداد کل داشنجویان دانشکده سینما، یک الی دو کلاس بیشتر نمی‌شد، فرج به دنبال فعالیت‌های دانشجویی بود. این شور و شوقی که اکنون در بین دانشجویان وجود دارد، همیشه در وجود او بود.

 

بخش بین‌الملل جشنواره یک بلندپروازی است

بخش بین‌الملل جشنواره نهال امسال برای دومین سال متوالی برگزار می‌شود و 29 فیلم از 11 کشور در این بخش حضور دارند. آناهیتا هوشان، دبیر بخش بین‌الملل با بیان این نکته که این بخش جشنواره «اجبار نبود، الزام هم نبود. بلکه یک بلندپروازی بود» از مهمانان دعوت کرد تا به تماشای فیلم‌های سایر کشورها بپردازند.

برگزاری جشنواره امسال به دلیل همزمانی با ماه رمضان و انتخابات به تیرماه موکول شد ولی کارگاه‌های این جشنواره ماه گذشته برگزار شدند که برای اولین بار در یکی از این کارگاه‌ها استادی فرانسوی حضور داشت.

در این مراسم گروه موسیقی کواترت شماره چهار به اجرای چند قطعه پرداخت و از تیزر جشنواره امسال رو نمایی شد، همچنین گزیده‌ فیلم‌های سال‌های گذشته با نام «نهال در یک نگاه» به نمایش درآمدند.

 

جشنواره نهال، حامی فیلم‌سازان دانشجو است

فاروقی، با «عجیب» عنوان کردن تجربه دبیری در چهاردهمین جشنواره فیلم کوتاه نهال، تفاوت این جشنواره با جشنواره‌های دیگر را حمایت نهال از فیلم‌سازان جوان نامید. او هدف این جشنواره را دیده شدن آثار دانشجویان دانست؛ اصلی که در دیگر جشنواره‌های حرفه‌ای وجود ندارد.

دبیر این جشنواره در پاسخ به خبرنگار رویداد فرهنگی درباره گزینش فیلم‌ها به حجم بالای آثار فرستاده شده اشاره کرد و فیلم‌های بخش خارجی مسابقه که به جشنواره راه نیافتند را فیلم‌های «با ارزش برای دیده شدن» نامید، همچنین در بخش بین‌الملل فاروقی به گزینش 29 فیلم از 200 فیلم ارسالی اشاره کرد.

 

نهال، فضایی برای یادگیری

محمد حسین فرج، جشنواره نهال را تلاش جمعی دانشجویی توصیف و از تاثیر مثبت این جشنواره در سینمای حرفه‌ای صحبت کرد. وی به خبرنگار رویداد فرهنگی درباره این جشنواره گفت: «بسیاری از دانشجویان که فیلم‌هایشان به جشنواره نهال راه پیدا می‌کند ساز و کار حضور در  سینما را یاد می‌گیرند. بعد از ورود به سینمای حرفه‌ای این فیلم‌سازان دیگر شانس تجربه کردن حضور در جشنواره‌های سینمایی را آن گونه که در این جشنواره پیدا می‌کنند، نخواهند داشت.»

محمد حسین فرج پیدایش بخش بین‌الملل را نکته مثبت این جشنواره دانست و از ایجاد رابطه آکادمیک دانشگاه هنر با کشورهای خارج از ایران ابراز خرسندی کرد. وی  همچنین فیلم‌های دانشجویان ایرانی را قابل قیاس با فیلم‌های خارجی دانست.

 

نهال نباید به سمت تجاری شدن برود 

علی لقمانی، فیلم‌بردار و از اساتید دانشگاه هنر، بزرگداشت محمدحسین فرج در افتتاحیه چهاردهمین دوره جشنواره نهال را، از نکات مثبت این دوره اعلام کرد و گفت: «جشنواره امسال آغاز خوبی داشته است. همین که بزرگداشت آن خلاف جشنواره‌های دیگر به کسی اختصاص دارد که تحت الشعاع سینمای تجاری قرار نگرفته است، نشان خوبی است.»

او در ادامه گفت: «اگر قرار بر این است که این جشنواره موفق شود باید راه آکادمیک را دنبال کند و به سمت تجاری گری نرود. جشنواره نهال می‌تواند موفق باشد اگر تبدیل به فضایی شود که دانشجویان بعد از فراگیری آکادمیک فیلم دست به اجرای تئوری‌ها در فیلم بزنند و تجربه کنند.»

لقمانی بخش بین‌الملل این جشنواره را مفید دانست اما خاطر نشان کرد که ممکن است حجم بالای فیلم‌ها تاثیر معکوس بر کل جشنواره بگذارد.

عکاس: ونداد ذوقینظرات کاربران

ارسال