همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و ادب در برنامه روی خط فرهنگ /چهارشنبه بیست و هشتم تیرماه
تاریخ انتشار : 96/04/28 ساعت 12:58

 بسته خبری فرهنگ و ادب فارسی چهارشنبه بیست و هشتم تیرماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخته است.

غلام‌علی حداد عادل، در بزرگداشت حسن لاهوتی که در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، از چاپ تصحیح جدید مثنوی به قلم محمدعلی موحد در پاییز امسال خبر داد. به گفته رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تفاوت این تصحیح با نسخه نیکلسون، استفاده موحد از نسخه‌های نزدیک به مولانا در زمان این شاعر است که نیکلسون به آن‌ها دسترسی نداشت.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی لایحه مجازات سرقت علمی اعم از پایان‌نامه‌، مقاله، طرح پژوهشی، کتاب، گزارش یا سایر آثار مکتوب و ضبط شده پژوهشی، علمی و هنری اعم از الکترونیک و غیرالکترونیک را اعلام کردند.

 علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی شهر کتاب درباره برگزیده شدن پایان‌نامه‌ها و مراسم جوایز در رشته‌های علوم انسانی به ویژه جایزه دکتر داوری‌اردکانی در حوزه رشته فلسفه گفت: هدف اصلی برگزاری مراسم‌های جایزه در حوزه علوم انسانی، شناسایی و کشف استعدادها در این رشته‌ها و توانایی ارزیابی پایان‌نامه‌هاست.

 پروفسور ژیلبر لازار، ایرانشناس فرانسوی بيست و چهارمين جايزه بنياد دکترمحمود افشار را از آن خود کرد. این نخستین تقدیر از لازار بعد از سال‌ها تحقیق و پژوهش در حوزه ایران‌شناسی است.

محسن معصومی در نشست تخصصی «سلفی‌گری در شبه قاره هند و جنوب شرق آسیا» گفت: متاسفانه در پژوهش‌های جدید به صورت مطلق سلفی و وهابی را به جای یکدیگر به کار می‌برند و ده‌ها کتاب درباره تاریخچه وهابیت و سلفی‌گری نوشته شده که همه غیردقیق و نادرست هستند.

 جایزه ادبی «واو» رمان «دوربین» نوشته‌ «اشکان شریعت» را برای خلق قصه‌ای دیگرگونه و پرکشش که با روایتی نو، گمگشتگی انسان امروز را به تصویر می‌کشد و نیز نثر روان و ابهامی هوشیارانه بین واقعیت و حقیقت به عنوان بهترین رمان متفاوت خود در سال ١٣٩۴ معرفی کرد.

 نویسندگان حاضر در مراسم امسال پیاده‌روی صلح (مارشِ میرا) در بوسنی با حضور در برنامه «۱۷ دقیقه حرف حساب» با عنوان «روایت سربرنیتسا»، مشاهدات و تجربه‌های خود را از این سفر بیان می‌کنند.

 فرهنگ‏سرای فردوس با اجرای مراسم رونمایی از سایت جشنواره‏‌های مجازی، «چهارمین جشنواره تولید کتاب‏‌های صوتی کودکان، نوجوانان و نابینایان» را از ۲۷ تیرماه سال جاری آغاز کرد.

 نوجوانان عضو مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری خواستار ورود شعر نوجوان به کتاب‌های درسی شدند.

 کارگاه آموزش جام باشگاه‌های کتابخوانی در ۶روستا برگزار می‌شود.

 بانک مرکزی بریتانیا همزمان با دویستمین سال درگذشت جین آستین، نویسنده‌ی بریتانیایی، تصویر او را در پشت اسکناس‌های ده پوندی گذاشت و از آن رونمایی کرد.نظرات کاربران

ارسال