همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اخبار فرهنگ و نشر در برنامه روی خط فرهنگ / سه‌شنبه بیست و یکم شهریورماه
تاریخ انتشار : 96/06/21 ساعت 15:42

بسته خبری فرهنگ و نشر فارسی سه‌شنبه بیست و یکم شهریورماه به بررسی رویدادهای این حوزه پرداخت.

رییس جمهور در حکمی موسی اسوار را به عنوان «عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی» منصوب کرد.

نامزدهای جايزه ادبی وپلر در حالی معرفی شدند كه اين جايزه بيستمين سال برگزاری خود را در ١٣ نوامبر جشن می‌گيرد.

به نوشته روزنامه فیگارو، جايزه ادبی وپلر در سال ١٩٩٧، به عنوان يكی از بزرگ‌ترين جوايز ادبی فرانسه بنيان گذاشته شد. اين جايزه به ابتكار كتابفروشی آبِس راه افتاد و از طرف بنياد مالی لاپست فرانسه حمايت مالی شد.

جواد جزینی در چهارمین نشست از سلسله گفت‌و‌گو‌هایی در حوزه «رویکرد‌های داستانی دفاع‌مقدس» با اشاره به رویکرد تلویحی نویسنده در کتاب «پرسه در خاک غریبه» گفت: نویسنده چندان در واقعیت‌گرایی موفق نبوده است و یک برش از جنگ و عملیات را به‌صورت مینیاتوری روایت می‌کند.

محمدعلی رضاپور (نویسنده) از توقیف رمان «تازگی» بعد از دریافت مجوز و عرضه ابتدایی در سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران خبر داده است.

در نشست رونمایی کتاب «آفاق معرفت در سپهر معنويت» عنوان شد: غلامحسین ابراهیمی دینانی مدافع سرسخت عقل، است. ایشان معتقد است، از فلسفه بدون عقل چیزی باقی نمی‌ماند. ابراهیمی دینانی حتی در میان عارفان آن‌هایی را تایید می‌کند که با عقل ستیز نداشته باشند.

غلامعلی حداد عادل در نشست معرفی و بررسی کتاب «شرح مثنوی معنوی؛ با نگاهی تطبیقی به مبانی عرفان نظری» گفت: هفتاد و پنج سال از آخرین جنگ‌جهانی می‌گذرد اما در همه این سال‌ها بشر هیچ روزی را بدون جنگی تجربه نکرده است. این موضوع نشان می‌دهد یک‌جای کار لنگ است و در چنین فضایی حرف مولانا شنیدنی است.

نوادگان «چارلز دیکنز»، داستان‌نویس انگلیسی نامه‌ای را روز یکشنبه به حراج گذاشتند که در آن از دلخوری این نویسنده از «هانس کریستین آندرسون»، نویسنده دانمارکی پرده برداشته شد.

دانشگاهی در آمریکا واحد فلسفه را از طریق رمان‌های «هری پاتر» به دانشجویانش تدریس می‌کند.

«هافینگتون پست» نوشت: خبر رسیده گربه‌های خانه ـ موزه «کی وست» که به خاطر شش و هفت‌انگشتی بودن‌شان شهرت جهانی دارند، از طوفان و سیل سهمگین اخیر فلوریدا جان سالم به در برده‌اند و در سلامت کامل به زندگی در این مکان ادامه می‌دهند.

رمان «عشق هرگز فراموش نمی‌کند» نوشته سالی هپ ورث نویسنده استرالیایی با دریافت حق رایت انتشار کتاب در ایران، ترجمه و از سوی انتشارات کتاب کوله‌پشتی منتشر شد. داستان این رمان درباره دختری با عنوان «آنا فراستر» است که در سی و هشت سالگی مبتلی به آلزایمر شده است و به وسیله خانواده خود به موسسه‌ای منتقل می‌شود که از این بیماران نگهداری می‌کند.نظرات کاربران

ارسال