همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
 نشر ققنوس در حمایت از کتابفروشی‌ها در نمایشگاه‌های استانی شرکت نمی‌کند+ فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/06/25 ساعت 14:22

با توجه به تاثیر نمایشگاه‌های استانی بر فعالیت کتابفروشی‌ها، نشر ققنوس اعلام کرد که در این نوع نمایشگاه‌ها دیگر شرکت نمی‌کند.

مهدی حسین‌زادگان، مدیر داخلی انتشارات ققنوس در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اعلام این نشر برای عدم شرکت در نمایشگاه‌های استانی و بین‌المللی کتاب اظهار داشت: ما قصد شرکت در نمایشگاه‌های استانی را به منظور حمایت از کتابفروشان نداریم اما در نمایشگاه بین‌المللی حضور پیدا می‌کنیم.

وی ادامه داد: در چندین سال گذشته نیز در این نمایشگاه‌ها شرکت نمی‌کردیم اما طی دو سال گذشته به صورت محدود شروع به شرکت در نمایشگاه‌های استانی کردیم، بازخوردهایی که از کتابفروشان آن شهرها دیدیم خیلی مناسب نبود لذا تصمیم گرفتیم ویترین‌های همیشگی خود را از دست ندهیم و برای حمایت از کتابفروشان منطقه در این نمایشگاه‌ها شرکت نکنیم.

حسین‌زادگان عنوان کرد: در سالیان گذشته به دلیل تخفیفات زیاد در نمایشگاه شرکت نمی‌کردیم؛ طی دو سال گذشته هم با تخفیف 10 درصد در نمایشگاه‌های استانی حاضر می‌شدیم و با بن‌های وزارت ارشاد این تخفیفات به 40 تا 50 درصد هم می‌رسید که البته ما در آن دخالتی نداشتیم.

وی با اشاره به  بن‌های اعطایی که قابلیت استفاده نداشت، افزود: همه افراد برای خرید کتاب به نمایشگاه‌های استانی می‌رفتند و کتابفروشان در نزدیک یا همان بازه زمانی برگزاری نمایشگاه‌ها متضرر می‌شدند لذا تصمیم گرفتیم که دیگر شرکت نکنیم.

مدیر داخلی انتشارات ققنوس با بیان اینکه شرکت در نمایشگاه‌های استانی طی دو سال اخیر هیچ سودی برایشان نداشته است، عنوان کرد: از نظر مالی تمام نمایشگاه برای ما ضرر بوده است و عملا ما فقط برای دیده شدن برند نشر خود در نمایشگاه‌های استانی شرکت می‌کردیم.

وی بیان کرد: بهترین راهکار این است که نمایشگاه‌های استانی توسط کتابفروشی‌های استان شکل گیرد، یعنی هر کتابفروشی با گرفتن چند نمایندگی از ناشران در آنجا شرکت کنند یا این نمایشگاه‌ها به صورت جشنواره‌های تابستانه و پاییزه و غیره خانه کتاب در خود کتابفروشی‌ها برگزار شود.

حسین‌زادگان تصریح کرد: تا زمانی که بحث تخفیف در نمایشگاه باشد متاسفانه کتابفروشی متضرر می‌شود یعنی غیرقابل رقابت است. بهتر است هزینه برگزاری هر نمایشگاه (از 200 میلیون تا چندین میلیارد تومان) به صورت بن در اختیار مردم قرار گیرد تا آنها بتوانند از کتابفروشی‎ها خرید کتاب داشته باشند.

وی اعلام کرد: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان تنها ویترین همیشگی حضور مستقیم، ما شرکت خواهیم کرد.نظرات کاربران

ارسال