همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اولین گام مبارزه با قاچاق کتاب، جلوگیری از تقاضا برای این کتاب‌ها است+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/07/11 ساعت 10:39

مدیرمرکز پخش کتاب فرهنگ در برنامه «سکوت کتاب» رادیو فرهنگ به جلوگیری از تقاضا برای کتاب‌های قاچاق به عنوان اولین راه مبارزه با پدیده نشر و عرضه غیرقانونی کتاب‌های مجاز تاکید کرد.

به گزارش رویداد فرهنگی، برنامه «سکوت کتاب» از رادیو فرهنگ دوشنبه دهم مهرماه با حضور مجید بدرکوهی، مدیرمرکز پخش کتاب فرهنگ به بررسی معضلات عرصه نشر کشور مشخصا پدیده جدید قاچاق کتاب یا نشر و عرضه غیرقانونی کتاب‌های مجاز پرداخت.

مجید بدرکوهی در این برنامه با اشاره به نقش صنف در بهبود وضعیت پدیده قاچاق کتاب عنوان کرد: صنف می‌تواند بسیار اثرگذار باشد همچنان که تلاش‌های محمود آموزگار، رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران را شاهد بودم. به نظرم مشکلات را خیلی راحت‌تر می‌توان در داخل صنف رفع کرد.

وی ادامه داد: با اینکه عضو اتحادیه نیستم اما اگر نامه‌ای از طرف این اتحادیه مبنی بر عدم همکاری و فعالیت با فرد یا مجموعه متخلف به دستم برسد حتما خود را نسبت به انجام آن کار مقید می‌دانم و مطمئن هستم که خیلی از همکاران ما چنین کاری را انجام می‌دهند.

 

صدور مجوز توزیع توسط اتحادیه ناشران و کتابفروشان

بدرکوهی اظهار داشت: خیلی دوستانه می‌توان مشکل را با متخلف برطرف کرد و به آنها گفته شود که اگر روند کاری خود را تغییر ندهد گزارشی درخصوص عدم همکاری با آنها به تمام ناشران و کتابفروشان ارسال می‌شود، به نظرم قبل از صدور چنین نامه و گزارشی دیگر فرد متخلف کار خود را تکرار نمی‌کند.

وی ادامه داد: بزرگترین مشکل ما در زمینه قاچاق کتاب از زمانی آغاز شد که افراد دارای نام و نشان (شناسنامه‌های اعتباری بازار) به این کار مشغول شدند.

بدرکوهی در پاسخ به این سوال که چرا تمامی افراد ملزم به حضور در اتحادیه ناشران و کتابفروشان نیستند تا در صورت بروز برخی ناهنجاری‌ها اتحادیه بتوانند اعمال نظر کند، بیان کرد: تا چندی پیش سازوکاری برای توزیع‌کننده وجود نداشته است، اکنون اتحادیه ناشران و کتابفروشان مجوزی برای توزیع صادر می‌کند ولی درحقیقت این مجوز خواستگاهی برای توزیع‌کنندگان ندارد.

مدیرمرکز پخش کتاب فرهنگ با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع مقابله با جریان تکثیر و عرضه غیرقانونی آثار پدیدآورندگان و ناشران عنوان کرد: تا زمانی که برای هر کالا تقاضا وجود داشته باشد، عرضه از بین نخواهد رفت یعنی اولین کار برای جلوگیری از کتاب‌های قاچاق این است که جلوی هرگونه تقاضای این نوع کتاب‌ها گرفته شود.

 

با یک مورد تخلف هم باید برخورد شود

مجید بدرکوهی با اشاره به اینکه حتی اگر مشکل کوچک است باید جلوی آن گرفته شود چرا که همواره شاهد تبدیل مشکلات کوچک به مشکلات بزرگ هستیم، گفت: یک کالا وقتی در تیراژ و تعداد متعددی چاپ می‌شود برای ناشر سودآور است به همین دلیل افراد سودجو دقیقا این مسئله را مدنظر قرار داده‌اند. درحالیکه ممکن است برخی از کتاب‌های ناشران با اقبال خوبی مواجه شوند اما به نسبت نصف تیراژ بیشتر کتاب‌های آنها همچنان بعد از سال‌ها باقی ماندند لذا سود ناشر در مجموع محاسبه می‌شود که امکان دارد در مجموع سود مثبتی هم نباشد.

وی ادامه داد: بی‌انصافی است وقتی چند کتاب ناشری پرفروش می‌شود، سودجویان دست به کار می‌شوند و درواقع هنگام ثمردهی سود ناشر دزدیده شود.

به گفته مدیرمرکز پخش کتاب فرهنگ برخورد با حتی یک مورد تخلف می‌تواند از دغدغه‎‌ها بکاهد و مشکلات را مرتفع سازد.نظرات کاربران

ارسال