همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
بزرگترین نمایشگاه تجاری کتاب در ایالت متحده هرسال در یک شهر آمریکا برگزار می‌شود+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/07/13 ساعت 12:51

در برنامه «سفر به سرزمین واژه‌ها» رادیو فرهنگ نمایشگاه بین‌المللی کتاب آمریکا به عنوان بزرگترین نمایشگاه تجاری کتاب در ایالت متحده بررسی و شرح داده شد.

به گزارش رویداد فرهنگی، فرید مرادی، مدیر کتابفروشی و انتشارات نگاه در برنامه «سفر به سرزمین واژه‌ها» رادیو فرهنگ به بررسی نمایشگاه کتاب آمریکا پرداخت.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب آمریکا، بزرگترین نمایشگاه تجاری کتاب در ایالت متحده و همچنین قدیمی‌ترین نمایشگاه کتاب در جهان (با بیش از 100 سال سابقه فعالیت) است. این نمایشگاه در یک شهر برگزار نمی‌شود و هرسال در یک شهر آمریکا برپا است، البته طی سال‌های اخیر بیشتر در نیویورک برگزار شده است.

طی سال‌های اخیر بیشترین دفعات برگزاری نمایشگاه کتاب در نیویورک به عنوان بزرگترین شهر آمریکا با 22 میلیون نفر جمعیت بوده است. نیویورک از بزرگترین مراکز تجاری جهان است و فعالیت‌هایی که درآنجا صورت می‌گیرد به ترتیب عبارت است از بانکداری، چاپ و انتشارات، تبلیغات، پوشاک، مواد شیمیایی و غذایی، ماشین‌آلات، پارچه و غیره. یکی از نقاط اهمیت نیویورک این است که از مهمترین مراکز چاپ و انتشار کتاب در دنیا محسوب می‌شود.

 

در نمایشگاه کتاب آمریکا امکان خرید وجود دارد

شیکاگو با حدود 9 میلیون نفر جمعیت دومین شهر و لس‌آنجلس (دومین شهر بزرگ آمریکا با 12 میلیون نفر جمعیت) سومین شهر در برگزاری نمایشگاه کتاب آمریکا است. لس‌آنجلس از مراکز مهم صنعتی، بازرگانی، مالی، هوانوردی، خودروسازی، کشتی‌سازی و تولید پلاستیک دارد و همچنین بزرگترین مرکز هنری آمریکا است یعنی بیشترین فیلم‌های سینمایی در این شهر ساخته می‌شود.

واشینگتن، دی.سی. با حدود 700 هزار نفر جمعیت آخرین شهری است که نمایشگاه کتاب آمریکا در آنجا برگزار شده است، بیشترین گردش مالی در این شهر به خاطر حقوق کارمندان فدرال و گردشگری هم از منابع درآمد واشینگتن، دی.سی. است. کاخ سفید، ساختمان FBI، کتابخانه مهم کنگره، دانشگاه کاتولیگ آمریکا، دانشگاه جورج واشنگتن و غیره در این شهر قرار دارد.

نمایشگاه کتاب آمریکا معمولا در ماه مه یا اول ژوئن بین سه تا چهار روز برگزار می‌شود، تقریبا تمام ناشران بزرگ آمریکا و بسیاری از انتشاراتی‌های خارج از آمریکا در آن حضور پیدا می‌کنند. نویسندگان، کتابخانه‌داران و خریداران جزئی کتاب نیز در این نمایشگاه حاضر می‌شوند چون امکان خرید کتاب وجود دارد. یکی از مهمترین فعالیت‌های نمایشگاه علاوه بر نمایش کتاب در غرفه‌های متعدد، معرفی عنوان‌های آینده (کتاب‌های در دست تولید و آماده‌سازی) موسسات و بنگاه‌های انتشاراتی است که بتوانند به تبادل حق رایت آنها نیز بپردازند.

 

کتاب الکترونیک برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب آمریکا عرضه شد

بعد از نمایشگاه کتاب تهران، نمایشگاه کتاب آمریکا بیشترین تعداد بازدیدکننده را در دنیا دارد و حدود یک میلیون نفرهرسال از این نمایشگاه بازدید می‌کنند. از سال 1990 این نمایشگاه بیشتر در شیکاگو برگزار شده اما سال 2006 در واشنگتن، سال 2008 در لس‌آنجلس، از سال 2009 تا 2015 به طور مرتب در نیویورک، سال 2016 در شیکاگو و در سال 2017 مجددا در نیویورک بوده است.

سال 2009 برای اولین بار کتاب الکترونیک در نمایشگاه کتاب آمریکا عرضه و این امر باعث رشد فضا در تولید کتاب الکترونیک در جهان شد. از سال 2012 بخش کتاب‌های کمیک با مصور به این نمایشگاه اضافه شده است و به خاطر بازدیدکنندگان زیاد این بخش و علاقه زیاد آمریکایی‌ها به امور فانتزی و اینگونه مسائل، یک روز به زمان برگزاری نمایشگاه اضافه کرده‌اند.

طی سال 2013 کتاب‌های مصور 870 میلیون دلار در آمریکای شمالی و کانادا فروش داشته که آمار بالایی است. در نمایشگاه کتاب جلسات متعددی با حضور ناشران، نویسندگان و بازدیدکنندگان مطابق معمول تمام نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار می‌شود، بخشی ویژه به نام روز آموزش توسط انجمن کتابفروشیان آمریکا برگزار می‌شود که کارگاه‌های مختلفی را در آنجا راه می‌اندازند و اقشار متنوعی درباره صنعت نشر، رونق کتاب در دوران دیجیتال جلسه می‌گذارند و ذهنیت جامعه را آماده می‌کنند که با گسترش فضاهای دریافت اطلاعات بازار کتاب محدودتر و کوچکتر نشود که این امر تاثیرات خوبی را در سال‌های اخیر داشته است.

تاثیر روند شبکه‌های مجازی و الکترونیکی در کشورهای غربی را کمتر شاهد هستیم درحالیکه در ایران تاثیر آن بسیار قابل بررسی و بزرگ است.

انتشارات گاردنر انگلیس در نمایشگاه کتاب آمریکا بسیار فعال و همواره حضور پرباری داشته است، این نشر یک شبکه حمل و نقل مدرن کتاب در آمریکا را طراحی کرده بود که در دوره‌ای از نمایشگاه رونمایی شد. در سال 2016 انتشارات مجمع جهانی اهل بیت در نمایشگاه کتاب آمریکا از ایران حضور پیدا کرد و کتاب‌هایی را از کشورما در آنجا به نمایش گذاشت.

کشور رومانی از جمله کشورهایی است که در نمایشگاه کتاب آمریکا بسیار خوب فعالیت می‌کند، برنامه‌های ویژه‌ای را برای ترجمه کتاب‌های خود به انگلیسی در نظر گرفته و اصولا هدفش برای شرکت در نمایشگاه به همین منظور است.نظرات کاربران

ارسال