همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
اشاعه زبان فارسی در فضای مجازی
تاریخ انتشار : 97/04/24 ساعت 17:28

نشست خبری هشتاد و پنجمین دوره بلند مدت تربیت مدرس زبان و ادبیات فارسی بنیاد سعدی برگزار شد.

در این نشست که در بنیاد سعدی برپا شد، غلامعلی حداد عادل؛ رئیس بنیاد سعدی، رضامراد صحرایی؛ معاون آموزش و پژوهشی بنیاد ، فرهاد پالیزدار؛ معاون امور بین الملل بنیاد و سید باقر سخایی؛ دبیر بنیاد سعدی حضور داشتند.

غلامعلی حداد عادل در مورد اولین دوره تدریس معلمان زبان فارسی گفت: از هفته آینده اولین دوره تدریس مهارت های معلمی را برای معلم های بومی زبان فارسی در کشورهای جهان برگزار می کنیم. این دوره ۴ هفته است و در تهران و محل بنیاد سعدی برگزار می شود. بنیاد سعدی با نزدیک به ۶ سال سابقه سعی کرده آموزش زبان فارسی را در جهان سامان‌مند کند.

وی افزود: از برنامه های این دوره ها تالیف انواع کتاب های درسی بر پایه روش های تخصصی آموزش زبان فارسی بهه خارجیان است. امروز از نظر کتاب درسی وضع ما در آموزش زبان فارسی بهتر شده است. آموزش زبان همیشه مستلزم رعایت استانداردهای دقیق است. تلاش های زیادی برای پایه بندی و سطح بندی شده و استاندارد آموزش زبان را تدوین کرده ایم. غیر از تالیف کتاب و استاندارد، برگزاری انواع دوره ها برای فارسی آموزان و معلمان زبان فارسی است از فعالیت های بنیاد بوده. در سه سال گذشته ۵۵ دوره آموزشی برای تربیت مدرس زبان فارسی برگزار کردیم که این دوره اخیر که در هفته آینده برگزار می شود، مفصل ترین هاست. این دوره صرفا برای معلمان برگزار و دوره ای در دی ماه برای فارسی آموزان برگزار می شود. دو سفر به استان سمنان و استان اصفهان برای معلمانی که به ایران می آیند در نظر گرفته شده است. شرکت کنندگان بخشی از هزینه ها را خودشان می پردازند. بعد از چندین سال پیگیری موفق شدیم یک برنامه آموزشی از طریق فضای مجازی تولید کنیم که در ۱۸ هفته قابل عرضه است. با توسعه این برنامه های مجازی دسترسی و تعداد فارسی آموزان بیشتر خواهد شد.

حدادعادل در خصوص ارزیابی ۶ سال فعالیت بنیاد سعدی و تاثیر آن بر استقبال خارجیان از زبان فارسی گفت: وضعیت کمی و کیفی آموزش زبان در جهان رشد کرده است. امروز بیش از ۳۰۰ استاد زبان فارسی در دنیا فعالیت دارند این آمار غیر از آمار استادان ایرانی دانشگاهی است که از طریق وزارت علوم اعزام می شود. با حدود ۲۵۹ نفر از آنها ارتباط مستقیم داریم و سعی کرده اینم با تالیف کتاب های جذاب و تخصصی کیفیت کار را نیز افزایش دهیم. سعی بر این بوده که بنیاد سعدی پاسخ به هنگام به یک نیاز دائم باشد.نظرات کاربران

ارسال