همه مجموعه ها - فرهنگ و ادب
تابلوی خط رباعی زبردست به استاد شجریان هدیه شد+فایل صوتی
تاریخ انتشار : 96/05/21 ساعت 09:58

خط رباعی ایرج زبردست توسط این شاعر و مجید چیزفهم، رییس انجمن خوشنویسان شیراز به محمدرضا شجریان تقدیم شد.

ایرج زبردست رباعی سرای معاصر در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد فرهنگی درباره هدیه خود به محمدرضا شجریان گفت: این رباعی بی‌شک عصاره ارادت و احترام من و تمامی عاشقان هنر دوست ایرانی به محمدرضا شجریان است. یادم کنار دیروز نفس می‌کشد، یادم هنوز با من است.

وی ادامه داد: تاریخ هم نفس شدن من با واژه‌ها و این رباعی به قاب کامل دیروز و نوزده سال پیش یعنی سال ۱۳۷۷ برمی‌گردد. ۲۴ ساله بودم که این شعر نگاه مرا تا ستایش هنرمندی برد که حنجره‌اش روایت کامل موسیقی ما است. بی‌شک درباره محمدرضا شجریان زمان چشم در چشم تاریخ حرف‌های بسیاری خواهد زد. همواره در گذر زمان هنرمندان بوده‌اند که صدای روزگار و جامعه خویش را در آیینه تاریخ جاری کرده‌اند.

این شاعر رباعی‌سرا بیان کرد: به راستی اگر حکیم سخن فردوسی نبود چه کس محمود غزنوی را به یاد می‌آورد و می‌شناخت، اگر حافظ نبود آیا نامی از شاه شجاع  و شاه منصور و امیر مبارزالدین این گونه در ذهن و نگاه تاریخ نقش می‌بست؛ باری هنرمند خونی مدام در رگ‌های تاریخی جامعه است.

زبردست اظهار داشت: جغرافیای خدمتی که شجریان به موسیقی و هنر این مرز و بوم داشته آنقدر وسیع است که مرزها را می‌شکند، اسطوره‌ای محبوب با نوایی ازلی که در عرش ربنایش را ملایک زمزمه می کنند.

وی یادآور شد: از هنرمند گرانقدر مجید چیزفهم رییس انجمن خوشنویسان شیراز تشکر می‌کنم که این رباعی را با خطی شیرین، هم‌سایه کردند. این اثر تقدیم به محمدرضا شجریان و ملت گرامی ایران شده است، ملتی که در طول تاریخ، هنر را با عشق ارج نهاده‌اند.

گفتنی است، این شعر در کتاب گزینه رباعیات ایرج زبردست توسط انتشارات مروارید منتشر شده است.نظرات کاربران

ارسال